Sakrament małżeństwa

Aby przyjąć Sakrament Małżeństwa:

Narzeczeni zgłaszają się w kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu.

Sprawy sakramentu małżeństwa przyjmowane są:

w każdy wtorek i czwartek w godz. 19.00 – 20.00.

od początku października do końca marca

w każdy wtorek i czwartek w godz. 18.00 – 19.00.

Dokumenty:
- aktualny wyciąg z aktu chrztu (nie starszy niż trzymiesięczny),

- zaświadczenie o sakramencie bierzmowania,

- dowód osobisty,

- świadectwo ukończenia katechizacji,

- zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego,

- zaświadczenie o ukończeniu katechez przedślubnych,

- o pozostałych dokumentach narzeczeni zostaną poinformowani w Kancelarii.

Świadkowie ślubu zgłaszają się w zakrystii na 15 min. przed Mszą ślubną z dowodami tożsamości.

Przez małżeństwo rozumiemy przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz na rodzenie i wychowywanie potomstwa. Zawierane między ochrzczonymi zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.

Święty Paweł Apostoł napisał: "Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół... Tajemnica to wielka, a ja mówię" w odniesieniu do Chrystusa o do Kościoła" (Ef 5, 25.32).

Rola sakramentu małżeństwa: udziela łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala, zatem ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność ich na drodze do życia wiecznego. Małżeństwo jest w Kościele stanem publicznym, dlatego powinno być zawierane publicznie w ramach celebracji liturgicznej i wobec zgromadzenia wiernych.

Do cech istotnych małżeństwa należy:

·   jedność,

·   nierozerwalność,

·   otwartość na przyjęcie dzieci.

Chrześcijański dom rodzinny jest miejscem, gdzie dzieci otrzymują nauczanie wiary, i dlatego słusznie nazywa się go "Kościołem domowym", wspólnotą łaski i modlitwy, szkołą cnót ludzkich i miłości chrześcijańskiej.

Małżonkowie rozwiedzeni powinni prowadzić życie chrześcijańskie bez ponownego związku i wychowywać swoje dzieci w wierze. Osoby rozwiedzione zawierające nowy związek nie są wyłączone z Kościoła, ale nie mogą przystępować do Komunii świętej. Powinni prowadzić życie chrześcijańskie i wychowywać swoje dzieci w wierze.

sobota,

(111. dzień roku)